"Siudmak. Kosmogonie" w Tichauer Art Gallery

Za mną kolejna genialna wystawa. Miałem okazję wejść w wyobraźnię jednego z najsłynniejszych współczesnych polskich artystów, a konkretnie Wojciecha Siudmaka.

Od listopada 2023 roku można zapoznać się z jego rysunkami, rzeźbami i obrazami. 

Artysta jest podziwiany przez wielu znanych filmowców, jak George Lucas, Dennis Villeneuve i Jean-Jacques Annaud. Jego dzieła zdobią okładki dzieł literatury fantastycznej - książki Franka Herberta i Philipa K. Dicka. W swojej pracy odnosi się głównie do realizmu magicznego w połączeniu z surrealizmem. Fascynujące w jego rysunkach jest to, jak operuje cieniami. Nawet najmniejsze detale są bardzo dopracowane i doskonale współgrają z nastrojem oraz wizją danej pracy. 

Już w tych kilku szkicach widać, jaką artysta posiada wyobraźnię. Wyłania się z nich kraina pustynna, w której rządzi dekadencka arystokracja. Rzeczywistość zawarta w tych dziełach posiada mocny charakter magiczny, a czasami wręcz rytualny. Jakby wytwory ze snów potrafiły zmaterializować się w owej pustynnej krainie, która pełna jest symboliki i różnych odwołań do mitologii. 

Obrazy robią jeszcze większe wrażenie. Szczególnie dobór kolorów i operowanie barwami, jak i detale znajdujące się przeważnie poza centrum danego obrazu. Ostre elementy łączą się z tymi bardziej rozmazanymi lub przeźroczystymi. Efekt piorunujący.

W Tychach można również zobaczyć wystawę braci Powałka (Krzysztof, Jan, Michał), którzy tworzą głównie w realizmie psychologicznym. 
Sztuka z mocną wizją zawsze mnie zachwyca i inspiruje. 

Mam nadzieję, że w Tychach regularnie będą odbywały się wystawy na tak wysokim poziomie.

Nie mogę doczekać się kolejnej wizyty w Tichauer Art Gallery.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz