Anime Symphony - koncert w Krakowie

Kolejne wydarzenie muzyczne z anime w tle za mną. 

Za przygotowaniem koncertu Anime Symphony stała polska ekipa złożona z takich artystów, jak: Krzysztof Ratajski (aranżacja), Orkiestra Symfoniczna im. Karola Namysłowskiego, Chór Pro Musica Mundi, Carolin "Wønder" Mrugala (solistka), Cele (solistka), Lena (solistka), Daniel Bryl (solista).

To była moja ponowna wizyta w Centrum Kongresowym ICE. Organizatorzy wydarzenia postarali się o dodatkowe atrakcje przed samym koncertem. Fani anime i mangi mogli zakupić wiele gadżetów z ulubionych serii. Zaraz przy wejściu znajdowała się ścianka, która cieszyła się sporym powodzeniem - poniżej fotka z moją skromną osobą. Także klimat rodem z japońskich produkcji wylewał się i doskonale przygotowywał do muzycznego święta, jakim bez wątpienia było Anime Symphony - sam fakt, że profesjonalne orkiestry otwierają się coraz mocniej na muzykę z produkcji japońskich seriali i filmów animowanych jest mega pozytywnym sygnałem doceniającym osiągnięcia azjatyckich kompozytorów oraz twórców anime w ogóle.

Koncert zaczął się od dwudziestominutowego opóźnienia i to jest element, który musi zostać poprawiony - jest wiele osób, co przyjechało z innych części kraju i dla niektórych liczą się każde minuty z powodu wcześniej zaplanowanego powrotu, a też bardzo długo trwały wszelakie podziękowania, które mocno wydłużyły czas trwania całego wydarzenia.

Sam początek nie wyszedł za dobrze, ale w w momencie, kiedy cały zespół orkiestrowy zajął swoje miejsce i z ich instrumentów rozległy się znane dźwięki przepięknej melodii z filmu Ruchomy zamek Hauru, fani zebrani w sali zapomnieli o wszystkim, ponieważ kompozycja z animacji mistrza Hayao Miyazakiego przenosi słuchaczy w totalnie inne rejony, gdzie przed oczami pojawiają się kadry z tego wyjątkowego arcydzieła. 

Po spokojnym wstępie, przyszedł czas na bardziej epickie motywy muzyczne. Orkiestra zagrała cztery utwory z serii Hunter x Hunter. Nadal nie nadrobiłem tej pozycji, ale melodie mocno zachęciły mnie do zapoznania się z tym serialem. W ogóle cieszę się, że przy każdym kolejnym utworze na telebimie pokazywały się tytuły kompozycji i z jakich produkcji pochodzą. 

Na scenie pojawił się pierwszy solista, Daniel Bryl. Wspaniale zaśpiewał po japońsku piosenkę Kirameki z nieznanego dla mnie serialu pt. Your Lie in April. Poczytałem troszkę o tej produkcji i myślę, że warto poświęcić dla niej czas. Takie okruchy życia z muzyką w tle - anime w tym gatunku bywają genialne i z tego, co wyczytałem z Internetu to ta produkcja jest właśnie z górnej półki. 

Kolejnym miksem muzycznym z anime było pięć utworów z Fullmetal Alchemist. Podczas tego fragmentu koncertu na telebimie pojawiły się fantastyczne wizualizacje, a szczególnie te przedstawiające Kamień Filozoficzny w utworze Lapis Philosophorum. Uwielbiam tą serię - mam też mangę u siebie w półce. Na scenie pojawiła się solistka Cele, która zaśpiewała po rosyjsku piosenkę Bratja.

Następną solistką była Carolin "Wønder" Mrugala, która zebrała na wejściu wielkie brawa. Znana i podziwiana w fandomie artystka pojawiała się przed publicznością kilka razy i zawsze była fantastycznie ubrana. Piękny i mocny głos oraz kolorowe włosy to jej znaki rozpoznawcze. Na początku zaśpiewała do spokojnego utworu Tears of Life z filmu Pokemon - The First Movie. Po czym zgrabnie przeszła do mocno rockowej piosenki Tot Musica z filmu One Piece - Film Red. Dała czadu na zakończenie pierwszej części koncertu.

Druga część zaczęła się od piosenki z popularnej serii Demon Slayer, a zaśpiewała ją Cele. Orkiestra zmieniała tempo przy użyciu muzyki z takich produkcji, jak: Bleach, Fate/Zero, The Prmised Neverland. Podczas kilku występów na scenie pojawiali się cosplayerzy, którzy byli fajnym dodatkiem. Ich obecność podkreślała cały czas, że mamy do czynienia z muzyką z anime. W następnej edycji powinno być ich jeszcze więcej.

Wønder rozpoczęła kolejny miks muzyczny. Ostre kompozycje z serii Attack on Titan bardzo spodobały się publiczność, ale ja nie jestem fanem tego anime. Jednak muzyka z tej produkcji jest niezwykle epicka i dramatyczna.Podobne odczucia mam do miksu z serii Naturo, który składał się z pięciu kompozycji. Muzyka fajna, ale ja ciągle nie miałem do czynienia z mangą lub anime - pewnie prędzej sięgnę po komiks niż obejrzenie ponad siedmiuset odcinków serialu animowanego. 

Bardzo czekałem na dwie piosenki z setlisty. Lillium z zapomnianego, ale jednocześnie genialnego anime pt. Elfen Lied to niezwykła kompozycja w historii anime. Ciężka partia do zaśpiewania, ale solistka Lena poradziła sobie z nią w najlepszy możliwy sposób. Cieszę się, że organizatorzy przypomnieli wszystkim ten serial anime, ponieważ opowiada bardzo mocną historię z głębokim przesłaniem. Ta sama solistka wykonała kultowy opening A Cruel Angel's Thesis z jednego z najsłynniejszych anime w historii, czyli z  Neon Genesis Evangelion. Wspaniałe wykonanie, które porwało publiczność, jak i samą orkiestrę, a szczególnie dyrygenta, który po wykonaniu tej piosenki aż wykrzyczał do publiczności, żeby nie siedzieli cicho, jak w kościele. Po sali w ICE przeszła ogromna wrzawa, a publiczność "szalała" już do końca koncertu. W ogóle super widzieć, jak orkiestra żywo reaguje na graną przez siebie muzykę. Taka zajawka jest bardzo pozytywna dla wszystkich uczestniczących w wydarzeniu.

Wønder na bis zaśpiewała opening Moonlight Densetsu z kultowej serii Sailor Moon. Świetne zakończenie wieczoru - takie w stylu japońskiego kawaii. Po przemówieniach i podziękowaniach organizatorów, orkiestra wykonała fortepianową i spokojną wersję piosenki Dan Dan Kokoro Hikareteku z Dragon Ball GT, jako tribute dla zmarłego niedawno Akiry Toriyamy. Piękny i bardzo wzruszający moment. Kilka łez spłynęło po policzku. Bardzo liczyłem na taki hołd i nawet napisałem pod jednym z postów Anime Symphony, aby takowy tribute znalazł się w programie koncertu. Może w jakimś malutkim procencie przyczyniłem się do tego. 

Koncert okazał się sukcesem i organizatorzy zapowiedzieli kolejną edycję tego wydarzenia. Mogą na mnie liczyć.

Setlista:

1. Ruchomy zamek Hauru: Merry-Go-Round of Life

2. Hunter x Hunter: Gon's Adventure

3. Hunter x Hunter: Riot

4. Hunter x Hunter: The Last Mission

5. Hunter x Hunter: Elegy of the Dynast

6. Your Lie in April: Kirameki

7. Sword Art Online: Swordland

8. Fullmetal Alchemist Brotherhood: Brotherhood Postlude

9. Fullmetal Alchemist Brotherhood: Main Title

10. Fullmetal Alchemist Brotherhood: Crime and Punishment

11. Fullmetal Alchemist Brotherhood: Lapis Philosophorum

12. Fullmetal Alchemist: Bratja

13. Pokemon 2000: Lugia's Song

14. Pokemon - The First Movie: Tears of Life

15. One Piece - Film Red: Tot Musica

16. Kimetsu no Yaiba: Kamado Tanjirou no Uta

17. Bleach The Movie - The Diamond Dust Rebellion: Treachery

18. Fate/Zero: Let the Stars Fall Down

19. The Prmised Neverland: Isabella's Lullaby

20. Attack on Titan: Vogel Im Kafig

21. Attack on Titan: Ashes on the Fire

22. Attack on Titan: Counter Attack Mankind

23. Attack on Titan: Main Theme

24. Elfen Lied: Lillium

25. Puella Magi Madoka Magica: Decretum

26. Neon Genesis Evangelion: A Cruel Angel's Thesis

27. Naruto: Sadness and Sorrow

28. Naruto: Raising Spirit Fighting

29. Naruto Shippuden: God's Will

30. Naruto Shippuden: Gentle Hands

31. Naruto: Naruto Theme

32. Sailor Moon: Moonlight Densetsu

33. Tribute to Akira Toriyama: Dan Dan Kokoro Hikareteku from Dragon Ball GT

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz