Gaming Concert w Krakowie

Muzyka z gier na dobre zagościła do repertuaru przeróżnych orkiestr symfonicznych. Bardzo mnie to cieszy, ponieważ przez lata soundtracki z gamingowej gałęzi popkultury nie były należycie docenianie przez środowiska z szeroko pojętej sztuki. A przecież muzyka jest jednym z najważniejszych elementów pobudzających interaktywne doświadczenie graczy. Melodie działają w taki sam sposób, jak przy serialach, filmach oraz sztukach teatralnych. Ostatnio grałem w grę Evil West i mocno doceniam soundtrack z tej produkcji. W wielu momentach rozgrywki, dane utwory budują klimat i generują emocje, które realnie mają wpływ na to, jak zostanie przeżyty przez gracza konkretny fragment gry.

Podobne emocje były obecne podczas koncertu Gaming Concert. Tym razem za muzykę z gier wzięła się orkiestra symfoniczna CoOperate Orchestra & Choir pod batutą Adama Domurata oraz fantastyczni soliści (Beata Bielska, Maria Antkowiak-Świątek, Anita Klepacka, Jędrzej Suchan).

Pod względem technicznym to był mega dopracowany koncert. Wizualizacje i dźwięki stanowiły jeden byt. Wszystko się tu zgadzało. Wizuale były skonstruowane w ten sposób, że pasowały do tematyki danej gry. Składały się z animacji CGI, animatików z gier oraz sekwencji video pasujących do fabuły konkretnej gry z repertuaru. Całość była wyświetlana na bardzo szerokim telebimie (prawdopodobnie był złożony z trzech mniejszych ekranów). Jeszcze większe wrażenie zrobiły na mnie efekty pirotechniczne. Głównie polegały na wystrzeliwanych w górę płomieniach i dymie z maszyn znajdujących się przed sceną oraz laserów oplatających przestrzenie w Tauron Arenie. Szczególnie podobało mi się wykorzystanie laserów i ciężkiego dymu w jednym utworze, w którym solistka została "uwięziona" za ścianą wiązki laserowej i między nimi został puszczony dym, co spowodowało przedziwny efekt wizualny idealnie pasujący do granej w tamtym momencie muzyki. 

Sam koncert skupił się na motywach muzycznych o charakterze epickim - były szybkie i podniosłe melodie oraz takie bardziej subtelniejsze i spokojniejsze. Orkiestra była ubrana na czarno, ale w takich ostrzejszych klimatach na wzór heavy metalu. Dyrygent prezentował się zjawiskowo w mocno przyciętej smokingowej marynarce, potężnymi glanami z trzema zamkami i łańcuchem przyczepionym do kieszeni spodni.

Gamingowe wydarzenie zaczęło się od utworów z takich gier, jak: Civilization VI, Battlefield 1942 (znakomite wizualizacje skonstruowane z sekwencji żołnierzy na polu bitwy), Wiedźmin: Dziki Gon. To były doskonały wstęp do efektownego wieczoru z growymi soundtrackami. Konferansjer ubrany w koszulkę z podobizną Kolesia z filmu Big Lebowski na luzie zapowiadał kolejne utwory. Mi najbardziej przypadły do gustu takie utwory, jak: mocne BFG Division z gry Doom (świetne wizuale z ogniami i płomieniami), monumentalny Main Theme z Baldur's Gate 3 i równie podniosły The Dawn Will Come z Dragon Age: Inkwizycja, emocjonalny The City Must Survive z polskiej gry Frostpunk, magiczna Overture to the Unwritten z Hogwarts Legacy (w stylu podobna melodyjnie do utworów z filmów o Potterze, ale jednak odpowiednio urozmaicona w nowe elementy muzyczne), nostalgiczne i nastrojowe Aloy's Theme z Horizon Zero Dawn oraz Main Theme z The Last of Us

Ostatecznie wyszła z tego koncertu wspaniała gala świętująca dokonania muzyczne ze starych, jak i nowych gier. Mi się bardzo podobało i proszę o więcej takich eventów symfonicznych - czekam na melodie z moich ukochanych gier. 

Setlista:

1. Civilization VI - Sogno di Volare

2. Battlefield 1942 - Battlefield Suite

3. Wiedźmin: Dziki Gon - Short Suite

4. Assassin's Creed 2 - Ezio's Family

5. Shadow Warrior 2 - Main Theme

6. Skull and Bones - Mutiny

7. Doom - BFG Division

8. Horizon Zero Dawn - Aloy's Theme

9. Baldur's Gate 3 - Main Theme

10. Civilization IV - Baba Yetu

11. Frostpunk - The City Must Survive

12. Dragon Age: Inkwizycja - The Dawn Will Come, Main Theme

13. Hogwarts Legacy - Overture to the Unwritten

14. The Elder Scrolls V: Skyrim - The Dragonborn Comes

15. The Last of Us - Main Theme

16. Total War: Three Kingdoms - Pine Three and Cypresses

17. League of Legends - The Call

18. Two Steps from Hell - All Is Hell That Ends Well

19. League of Legends - Legends Never Die

20. Apex Legends - Main Theme

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz