Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie oraz Chór Akademicki Politechniki Warszawskiej pod dyrekcją Macieja Sztora wykonali najsłynniejsze kompozycje Jamesa Hornera. Długo czekałem na ten koncert - przełożony z 2023 roku na grudzień 2024 roku. Krótko, warto było pojechać i posłuchać tych wyjątkowych melodii. Sztor z Orkiestrą Polskiego Radia wykonali, jak zwykle, genialną robotę. Torwar pękał w szwach i słusznie, bo na takie koncerty trzeba uczęszczać. Jakość zawsze jest pierwszorzędna.
James Horner to jeden z moich ulubionych kompozytorów. Znany przede wszystkim ze współpracy z Jamesa Camerona i muzyki do Titanica z 1997 roku. Chociaż ja cenię go najbardziej za soundtracki do: Bravehearat. Waleczne serce, Willow, Wichry namiętności, Obcy: decydujące starcie, Troja. Potrafił muzyką podkreślić dramaturgię, efektowne sekwencje, jak i te bardziej subtelne. Robił to z niezwykłym wyczuciem. Pozostawił po sobie olbrzymi dorobek i taki koncertowy hołd dla jego pracy jest czymś, co powinno być organizowane częściej. Piszę to również w stosunku do innych twórców muzyki filmowej.
Koncert poprowadziła Magda Miśka-Jackowska i super wykonała swoją robotę. Kilka ciekawostek urozmaiciły króciutkie przerywniki między jednym, a drugim setem.
W pierwszym rzędzie, gdzie siedziałem mogłem podziwiać ekipę filmową w akcji. Podobał mi się duży kran z kamerą. Operator mógł robić spektakularne jazdy na scenę - potem te ujęcia były wyświetlane na ekranie. Fajna sprawa. Nie było żadnych efektów pirotechnicznych, a na ekranie pojawiały się fotosy lub fragmenty filmów. Zgrabnie to wszystko wyszło.
Muzyczna uczta zaczęła się od znanych melodii z filmu Avatar i piosenki I See You w wyk. Anny Lasoty i Michała Janickiego. Świetny duet. Oboje dali czadu. Następnie, orkiestra wykonała energiczne utwory z takich filmów, jak: Maska Zorro, Niesamowity Spider-Man, Willow. Prawie wszyscy czekali jednak na muzykę z Titanica. Długi miks muzyczny przypomniał najbardziej znane melodie z tej monumentalnej produkcji. Szczególnie zrobił na mnie wrażenie wokal Anny Lasoty. W tle wyświetlone były fragmenty wraku słynnego statku, jak i kadry z filmu. Jeden z najlepszych momentów koncertu.
Uwielbiam motyw muzyczny z Wichrów namiętności i ten moment występu Orkiestry Polskiego Radia zostanie ze mną na dłużej. Czekałem również na muzykę z filmu Braveheart. Waleczne serce. Szkockie melodie i zielone wzgórza na ekranie zrobiły robotę. Kadry z tego arcydzieła Mela Gibsona pojawiły się w mojej głowie. Kocham ten film i soundtrack.
W końcowej fazie koncertu, orkiestra zagrała jeszcze piosenkę z filmu Troja, który bardzo lubię. Horner wykonał wspaniałą robotę przy tej produkcji. Film może nie zrobił szału w kinach, ale ja często wracam do tego filmu. Za to tajemnicza i niezwykle nastrojowa kompozycja pochodząca z filmu Obcy: Decydujące starcie to dzisiaj klasyka. Powoli buduje napięcie i niepokój. W drugiej fazie miksu z tego filmu, wjechały mocniejsze melodie. Orkiestra Polskiego Radia zagrała ten fragment niezwykle energicznie. Aż całe ciało drżało. Nie zabrakło podniosłego marszu/hymnu z Apollo 13. Świetny film, który często oglądam. Do takich wysokobudżetowych produkcji tęsknie najbardziej. Wychowałem się na nich, a obecne filmy tego typu są po prostu słabe. Przykre, że Hollywood zapomniało o jakości, jaką kiedyś prezentowały ich przeboje kinowe.
Rewelacyjny wieczór. Wszystkie utwory zaprezentowane na koncercie były doskonałe. Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie oraz Chór Akademicki Politechniki Warszawskiej pod dyrekcją Macieja Sztora zabrali publiczność w taką nostalgiczną podróż. Wyszedłem z koncertu szczęśliwy. I o to w tym wszystkim chodzi. Dziękuję.
Setlista:
1. Intro 20th Century Fox
2. Avatar - miks muzyczny oraz piosenka I See You w wyk. Anny Lasoty i Michała Janickiego
3. Maska Zorro - miks muzyczny
4. Niesamowity Spider-Man - miks muzyczny
5. Willow - miks muzyczny
6. Titanic - miks muzyczny z wokalem Anny Lasoty
7. Wichry namiętności - miks muzyczny
8. Piękny umysł - miks muzyczny z wokalem Anny Lasoty
9. Braveheart. Waleczne serce - miks muzyczny
10. Troja - piosenka Remember w wyk. Michała Janickiego i wokalem Anny Lasoty
11. Apollo 13 - miks muzyczny
12. Obcy: Decydujące starcie - miks muzyczny
13. Star Trek: Gniew Khana - miks muzyczny
14. Avatar: Istota wody - miks muzyczny
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz